Bodrum Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı nedir; kurum ve kuruluşların, firmaların, şirketlerin ve kişilerin belirledikleri hedef kitlelerindeki kişilere farklı sosyal medya platformlarında, kendilerini ifade edebilmelerini, marka bilinirliğini arttırabilmelerini, ürün veya hizmetlerini satabilmelerini ve kurumsal bir kimlik oluşturabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiş hizmet dalına sosya medya danışmanlığı denir.

Peki sosyal medya danışmanlığını bireyler kendileri yapamazlar mı? Elbette yapabilirler. Ancak sosyal medyada yapılan küçük bir hatanın büyük sonuçlara yol açabileceği göz önünde bulundurulursa sosyal medya danışmanlığı almakta fayda vardır. Bilinçli bir biçimde yapılmayan kampanyalar, tanıtımlar ya da duyurular bazı durumlarda markaların intiharı anlamına dahi gelir. Ayrıca sosyal medya danışmanlığı sadece içerik paylaşımını kapsamaz. Sosyal medya reklam yönetimleri de bu danışmanlığın bir parçasıdır. Sosyal medya reklamlarında doğru reklam alanı seçmek ve doğru içerik paylaşımları, reklamlarınızdan en üst seviyede verim almanızı sağlayacaktır. Üstelik reklam maliyetlerini yönetme anlamında da avantajlar sağlayacaktır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Verir?

Markaların sosyal medya hesaplarının sosyal medyada A’dan Z’ye karşılaşacağı her durum danışmanlık hizmeti veren firma ya da kişilerin sorumluluğundadır. Bu hizmetler;

 1. Sosyal medya hesaplarının kurulması ya da revize edilmesi
 2. Belirlenen hedef kitle doğrultusunda hesapların takibinin yapılması
 3. Markaların kampanyalarını destekleyecek tanıtım ve duyuruların hazırlanması
 4. İçeriklerin hazırlanması ve içerik görsellerinin belirlenmesi
 5. Kriz yönetimi
 6. Moderasyon
 7. Raporlama
 8. Sosyal medya veri analizi

Sosyal Medya Danışmanlığı Veren Firmaların Özellikleri

Markaların diğer firmalardan önde olabilmesi için sosyal medya platformlarında farklılık yaratmaları gerekir. Bu farklılıkları da sosyal medya danışmanlığı veren firmalar sayesinde yapabilir. Bu durumda sosyal medya danışmanlığı veren firmaların hangi özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğini açıklayalım.

 1. Ajansın hizmet verdiği markayı çok iyi tanıması gerekmektedir. Markanın amacının ne olduğunu anlayabilmelidir.
 2. Kurumsal kimliğin zedelenmemesi açısından ajansın sosyal medyada kullanacağı dili iyi seçmesi gerekir.
 3. Doğru hazırlanmış reklam yöntemleriyle web site trafiğini arttırabilecek, müşterilerle doğru bağlantı kurabilecek ve bunlara bağlı olarak satış hacmini arttırabilecek bir ajans olmalıdır.
 4. Markanın sektördeki rakiplerinin doğru analiz edilmesini ve bu analizler sonucunda doğru stratejiler oluşturulmasını sağlamalıdır.

 

Sosyal Medya Danışmanı Neler Yapar?

 1. Öncelikle tüm sosyal medya platformlarının detaylarını ve doğal takipçi kazanma yöntemlerini bilmeli ve bu platformları etkin bir biçimde kullanabilmelidir.
 2. Marka kampanyalarını oluşturabilmek adına hayal gücünün sınırlarını zorlayabilmelidir. Bunun için markanın iyi tanınması gerekmektedir. Bu durumda sosyal medya danışmanları kendilerine şu soruları sormalılar. Birincisi marka ne istiyor, ikincisi de markanın hedef kitlesi ne?
 3. Sadece dijital dünyanın yenilikleri hakkında değil, tüm gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Gündemi takip etmekte zorlanmayan sosyal medya danışmanları işinde daha başarılı ve aktif olacaktır.
 4. Markanın değerini arttıracak içerikler paylaşılmalıdır. Bu yüzden özel olan hiçbir günün atlanmaması gerekir. Özel günlerdeki farkındalık sayesinde markayı takip eden kullanıcı sayısı ve beğeni sayısında artış yaşanacaktır.

 

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Gün geçtikçe artan sosyal medya kullanımı, firmaların ve markaların üzerinde durması gereken bir konudur. Çünkü günümüzde sosyal medya hedef kitleye ulaşabilmek adına kullanılabilecek en etkili yollardan bir tanesidir. Sosyal medya sayesinde rekabette olduğunuz pazar hakkında bilgi sahibi olabilir ve hedef kitlenin gereksinimlerini belirleyebilirsiniz. Bu yüzden sosyal medya yönetimi oldukça önemlidir. Çünkü doğru yapılmayan bir sosyal medya yönetimi marka itibarını en derin biçimde sarsabilir. Bu açıdan bakıldığında sosyal medya yönetimi alanında profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Peki sosyal medya yönetimi fiyatları ne kadar?

Sosyal medya yönetimi fiyatları pek çok nedenden farklılık gösterebilir. Aslında her sektörde geçerli olan bu nedenler sosyal medya sektöründe de geçerliliğini korumaktadır. Sosyal medya ajanslarının yaptığı sosyal medya yönetimi ücretlerinde farklılık gösteren nedenler şunlardır; emek, zaman, marka değeri ve sektör. Bir örnek üzerinden sosyal medya yönetimi ücret değişikliğini anlatalım. Haftada yapılan 2 paylaşım ile 10 paylaşım arasında ciddi bir emek ve zaman farkı vardır. Bu yüzden isteğiniz doğrultusunda 10 paylaşım yapacak olan sosyal medya ajansı 2 paylaşım yapacak olan ajansa göre daha yüksek sosyal medya yönetimi fiyatı isteyecektir. Bunların yanında marka değeri yüksek, referansları kuvvetli olan sosyal medya ajansları diğer ajanslara göre daha yüksek bir sosyal medya yönetimi fiyatı verecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Doğru yönetildiği durumda oldukça etkin bir pazarlama aracı olan sosyal medyanın yönetiminde kullanılacak bazı unsurlar şunlardır;

 1. İçerik Yönetimi: Etkin bir sosyal medya yönetimi, markanın itibarına ve markaya karşı oluşturulacak algıya göre farklılık gösterir. Marka kimliğini güçlendirmek açısından markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtımının en doğru biçimde yapılması gerekir. Bu da en iyi, içerik yönetimi ile olur. İçerik yönetiminde kelimelerin seçimine dikkat edilmeli ve hedef kitlenin kolay anlaması sağlanarak, marka ile iletişimi güçlendirilmelidir.
 2. Diyalog Yönetimi: Firma, sosyal medyada hedef kitlesiyle diyalog kurmaya başladıysa başarılı oluyor demektir. Müşteri ilişkileri yönetiminin dijital medyadaki karşılığı olan diyalog yönetimi sayesinde hedef kitlenin hoşuna giden paylaşımlar yapılır ve hedef kitlenin markaya olan sadakati sağlanır.
 3. Reklam Yönetimi: Etkin bir reklam yönetimi ile hedeflenen kitleye ulaşmak daha da kolaylaşıyor. Doğru reklam çalışmaları sayesinde ulaşılan hedef kitlenin analizi yapılmalı ve hedef kitlenin gereksinimlerine yönelik çalışmalar sürdürülmelidir.
 4. Analytics: Sosyal medya ajansları analytics sayesinde daha detaylı analiz yapabiliyor ve analizler sonucunda yeni stratejiler geliştirebiliyorlar.